Na początku września 2024 r., Toruń przejmie na pewien czas tytuł stolicy polskiego środowiska muzealnego. Powód tego stanowi druga edycja konferencji naukowej zatytułowanej „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje”. Wydarzenie to odbędzie się w dniach od 4 do 6 września, a jego miejscem będzie Ratusz Staromiejski, jedno z oddziałów Muzeum Okręgowego w tej mieście.
Ponad setka i pół ekspertów, reprezentujących trzy środowiska: muzealne, akademickie oraz służb ochrony dziedzictwa, zgromadzi się na trzydniowych obradach. W ramach dziewięciu sesji tematycznych odbędzie się blisko 50 prezentacji.
Wiosną 2022 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu dało początek nowemu cyklowi konferencji naukowych o tematyce muzeologicznej pod nazwą „Nowoczesne muzeum – relacje i narracje”. Cykl ten został zaprojektowany jako stała platforma dla dyskusji, wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących zarządzania muzeami, opieki nad dziedzictwem historycznym, technicznym, naukowym i artystycznym. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na społeczną funkcję instytucji muzealnych oraz na sposób prezentacji treści w muzeach – stąd tytułowe relacje i narracje.
Pierwsza edycja konferencji odbyła się pomiędzy 20 a 22 kwietnia 2022 r. Uczestniczyło w niej 120 specjalistów z dziedziny muzealnictwa i nauki. Podczas wydarzenia, po wysłuchaniu prawie czterdziestu wystąpień, uczestnicy prowadzili intensywne dyskusje, które często były pełne emocji. Jako trwały efekt konferencji ukazała się publikacja, która została wydrukowana w 2023 r.
Pozytywne opinie o konferencji, wyrażone m.in. w ankiecie ewaluacyjnej, utwierdziły toruńskich muzealników w przekonaniu, że powinni kontynuować pierwotnie założony plan i rozwijać cykl. Dzięki temu Muzeum Okręgowe w Toruniu, a co za tym idzie także sam Toruń, umacnia swoją pozycję jako jeden z liderów muzealnictwa w Polsce.
W związku z tym, na początku tego roku rozpoczęto prace nad przygotowaniem drugiej edycji konferencji. Podczas niej zostaną poruszone najważniejsze aktualne wyzwania współczesnego muzealnictwa. A to nie wszystko: Muzeum Okręgowe zamierza podjąć także takie zagadnienia, które obecnie nie są kluczowe, ale mogą nimi stać się w przyszłości. Nad poziomem merytorycznym i naukowym konferencji będzie czuwała Rada Naukowa składająca się z wybitnych specjalistów w dziedzinie muzealnictwa i ochrony dziedzictwa.
W drugiej edycji konferencji uczestniczyć będą przedstawiciele ośrodków muzealnych i naukowych z całego kraju. Zarówno tych dużych i wpływowych, jak: Kraków (Muzeum Narodowe w Krakowie), Warszawa (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN) czy Gdańsk (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), jak i mniejszych instytucji lokalnych i regionalnych, zlokalizowanych poza wielkimi miastami i metropoliami, jak chociażby: Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju czy Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. – Zależy nam na spotkaniu jak najszerszego grona reprezentantów naszych środowisk, aby omówić najważniejsze wyzwania stojące przed muzeami i umożliwić instytucjom dynamiczne reagowanie na szybko zachodzące zmiany w otaczającej nas rzeczywistości – informują organizatorzy.
Zapraszamy przedstawicieli mediów 4 września 2024 r. o godzinie 9.30 do Sali Mieszczańskiej Ratusza na spotkanie z organizatorami, uczestnikami i partnerami konferencji (w tym przedstawicielami Rady Naukowej), podczas którego będzie możliwość zadania szczegółowych pytań i nagrania wypowiedzi.