Toruń jest miastem nie tylko słynącym z wypieku kultowych pierników, ale skrywa na swoim terytorium niezliczone ilości historycznych smaczków.
Rynek Staromiejski w Toruniu – dlaczego warto odwiedzić?
To właśnie w tym mieście urodził się Mikołaj Kopernik, którego pomnik możemy znaleźć na starówce, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pomnik astronoma odsłonięto w 1985 r. i na jego froncie widnieje napis: „Nicolaus Copernicus Thorunensis Terrae motor, Solis Caelique stator”, co w tłumaczeniu na język polski znaczy: „Mikołaj Kopernik Torunianin, ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i niebo”.
Sam rynek jest obowiązkową pozycją do odwiedzenia ze względu na piękne budynki i miejsca, w których można spędzić wolny czas. Kościół Mariacki znajdujący się na terenie rynku jest jednym z największych i najwybitniejszych gotyckich świątyń w Polsce. Wewnątrz możemy znaleźć wiele bezcennych zabytków, takich jak: gotyckie polichromie, drewniane ławy, krzyżacki dzwon i zabytkowe organy. Zwiedzając rynek możemy natknąć się na różnego rodzaju pomniki, a jednymi z najbardziej popularnych są: pomnik Flisaka, który przypomina znanego z toruńskiej legendy flisaka Iwo, rzeźba osiołka, która przypomina mieszkańcom o karach stosowanych w historii, a także pomnik Filusia, upamiętniający komiksowego pieska stworzonego przez polskiego rysownika Zbigniewa Lengrena.
Toruń i rynek staromiejski – co jeszcze warto wiedzieć?
Kultowe, tradycyjne pierniki kupuje się w Dworze Artusa. Jego neorenesansowa forma, którą możemy podziwiać do dziś, powstała w końcówce XIX wieku. Gośćmi w tym miejscu były takie osobowości, jak: Ignacy Mościcki, Józef Piłsudski, czy Józef Haller. Na parterze tego budynku możemy znaleźć sklep firmowy Kopernik Toruń, w którym znajdziemy ogromną ilość pierników. Zwiedzanie Dworu Artusa jest możliwe za rezerwacją, w wybrane dni.