Jednym z ciekawych miejsc na mapie Torunia jest znajdująca się na lewym jego brzegu Kępa Bazarowa, na której obszarze funkcjonuje rezerwat przyrody. Kępa Bazarowa jest w rzeczywistości wyspą tworzoną z jednej strony przez Wisłę, a z drugiej przez jej dopływ zwany Małą Wisłą.
Wzdłuż brzegu tej pierwszej wytyczony został szlak pieszy, który dobrze nadaje się na wędrówki zarówno osób dorosłych, jak i rodzin z dziećmi.
Charakter rezerwatu przyrody Kępy Bazarowej
Obszar ten jest chroniony ze względu na obecność rzadkiego w Polsce lasu łęgowego wierzbowo-topolowego. Jest on atrakcyjny zarówno dla przyrodników, którzy będą w stanie docenić jego unikalne walory naturalne, ale i dla osób którym ten termin niewiele mówi, z powodu możliwości obcowania z nieuregulowaną przez człowieka przyrodą. Położenie terenu blisko centrum miasta jest tutaj dodatkowym atutem. Wyprawa w tak dzikie miejsce nie musi dzięki temu być całodziennym przedsięwzięciem.
Kępa Bazarowa – atrakcje na szlaku
W trakcie przemierzania Kępy Bazarowej trafić możemy na bardzo popularny w Toruniu punkt widokowy. Jego położenie na lewym brzegu Wisły w bezpośrednim sąsiedztwie starówki wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, pozwala w pełni docenić gotycki charakter zabudowy miasta i pozostałości jego fortyfikacji. Jest to miejsce popularne nie tylko wśród turystów, ale również miejscowych. W sezonie letnim między punktem widokowym, a bulwarem na prawym brzegu Wisły kursuje łódź turystyczna zwana „Katarzynką”. Jest to wyjątkowo atrakcyjny sposób dotarcia na Kępę Bazarową – z pewnością bardziej interesujący i mniej czasochłonny niż spacer czy skorzystanie z komunikacji miejskiej.
Podsumowanie artykułu o toruńskiej Kępie Bazarowej
Na szlaku leżącym wzdłuż Wisły znajdziemy również Zamek Dybów. Pomimo tego, że fortyfikacja znajduje się w kiepskim stanie, możliwe jest wejście w obręb jej murów, a nawet dostanie się na ich szczyt, z którego również możemy obserwować pełen zabytków architekturalnych prawy brzeg Wisły.
Dla osób, które nie mają ochoty na wspinaczkę po zmurszałych murach, okolica zamku zapewnia miejsce do odpoczynku, a nawet możliwość rozpalenia ognisko lub grilla.