Rozpoczynając od 1 stycznia 2024 roku, Polska powiększy się o 34 nowe miasta według projektu rozporządzenia zatwierdzonego przez Radę Ministrów. Te miejscowości mają zdobyć status miasta, z czego trzy z nich będą zlokalizowane w województwie kujawsko-pomorskim.
Łącznie, do początku roku 2024 dołączymy do naszego kraju trzy kolejne miasta w województwie kujawsko-pomorskim. Ten plan wynika z projektu rozporządzenia opracowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Projekt dotyczący ustanowienia granic dla niektórych gmin i miast, nadania statusu miejskiego pewnym miejscowościom, zmiany nazwy gminy oraz siedziby jej władz jest obecnie na etapie uzgodnień i opiniowania. W myśl tego rządowego wniosku, aż 34 miejscowości mają otrzymać prawa miejskie od 1 stycznia 2024 roku.
Rada Ministrów ma za zadanie zatwierdzić to rozporządzenie przed końcem lipca. Jeżeli tak się stanie, wejdzie ono w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. Projekt ten obejmuje przyznanie praw miejskich dla trzech miejscowości z województwa kujawsko-pomorskiego, a są to:
- Bobrowniki – usytuowane w powiecie lipnowskim
- Kikół – również znajdujący się w powiecie lipnowskim
- Gąsawa – na terenie powiatu żnińskiego
Z tych trzech, Bobrowniki leżą w tej samej gminie wiejskiej o tej samej nazwie, gdzie mieszka około 3147 osób. Samych mieszkańców Bobrownik to tylko 1151. Miejscowość ta była częścią województwa bydgoskiego od roku 1950, ale po reformie administracyjnej od 1 stycznia 1999 roku została przeniesiona do nowego (wtedy) województwa kujawsko-pomorskiego.
W latach 1975-1998 Kikół przynależał administracyjnie do województwa włocławskiego. Jednakże już 200 lat wcześniej, w roku 1745, dostał prawa miejskie. Wieś ta leży nad brzegiem Jeziora Kikolskiego i przy krajowej drodze nr 10 Szczecin – Warszawa, mniej więcej 9,5 km na północny zachód od Lipna.
Natomiast Gąsawa leży blisko Żnina i jednym z jej największych atutów jest stadion hokeja na trawie LKS Gąsawa. Pierwsze dokumenty wspominające o Gąsawie pochodzą z roku 1136. Warte uwagi jest to, że ta wieś była kiedyś miastem! Niestety straciła swoje miejskie prawa tuż przed drugą wojną światową – dokładnie w roku 1934.