27 listopada 2023 roku odszedł od nas Paweł Huelle – wybitny poeta i pisarz oraz zdobywca Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego w 2005 roku.
Huelle urodził się w Gdańsku 10 września 1957 roku. Miasto to było dla niego nie tylko miejscem urodzenia, ale również swoistą „małą ojczyzną”, z którą był głęboko związany przez całe jego życie.
Nieoceniony wkład Huelle’a w literaturę polską został wielokrotnie doceniony przez prestiżowe nagrody. Był laureatem Paszportu „Polityki”, otrzymał również nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Do jego odznaczeń państwowych należał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dwa razy był nominowany do nagrody literackiej Nike. W 2005 roku otrzymał Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego razem z pisarzem niemieckim Hansem Joachimem Schädlichem. Wręczenie nagród miało miejsce w toruńskim Dworze Artusa 25 czerwca 2005 roku. Paweł Huelle wielokrotnie odwiedzał Toruń, biorąc udział w Toruńskim Festiwalu Książki, gdzie spotykał się z tłumami wielbicieli swojej twórczości.
Twórczość Huelle’a, zwłaszcza jego debiutancka powieść „Weiser Dawidek” z 1987 roku, została przetłumaczona na multum języków. Zdaniem krytyków, ta książka to „zwycięstwo literatury”, „arcydzieło” i „książka dziesięciolecia”. Akcja powieści toczy się w Gdańsku w 1957 roku i opowiada o tajemniczym zaginięciu trzynastoletniego chłopca pochodzenia żydowskiego podczas niezapomnianych letnich wakacji oraz prywatnym śledztwie, które wiele lat później prowadzi jeden z jego przyjaciół, będący jednocześnie narratorem historii. W Gdańsku rozgrywają się też wydarzenia innych powieści Huelle’a, takich jak „Castorp” i „Śpiewaj ogrody”.