Proces przyjmowania wniosków o stypendia w Toruniu rozpoczęty: szczegóły i kryteria

Otwarty jest nabór do programów stypendialnych: Toruński Omnibus, Toruński Fachowiec i Toruński Maestro, a proces aplikacyjny potrwa od 3 do 17 września 2024 roku.

Zasady dotyczące przyznawania stypendiów, wynikają z uchwały nr 620/2021, podjętej przez Radę Miasta Torunia 15 kwietnia 2021 roku. Uchwała ta precyzuje szczegółowe warunki udzielania wsparcia finansowego o charakterze motywacyjnym, które jest skierowane do uczniów toruńskich szkół. Definiuje także formy i zakres tych świadczeń oraz procedurę postępowania w tych sprawach.

Podstawę dla ustalenia grupy potencjalnych beneficjentów stypendiów stanowi uchwała nr 106/2019 z dnia 11 kwietnia 2019 roku, również wydana przez Radę Miasta Torunia. Ta z kolei dotyczy utworzenia Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów uczęszczających do szkół na terenie Torunia.

Stypendium mogą ubiegać się uczniowie następujących typów toruńskich placówek edukacyjnych, uczęszczający do nich w roku szkolnym 2023/2024: szkoły podstawowej od klasy V, liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia oraz szkoły artystycznej.

Stypendium Toruński Omnibus jest dostępne dla uczniów toruńskich szkół, którzy spełniają jednocześnie dwa warunki w roku szkolnym 2023/2024: odnotowali znaczący sukces edukacyjny w dziedzinie kształcenia ogólnego oraz uzyskali średnią ocen co najmniej 5,0 w szkole podstawowej lub 4,50 w szkole ponadpodstawowej ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych wymienionych na świadectwie.

Pojęcie „znaczący sukces edukacyjny” oznacza między innymi: zdobycie tytułu laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej z tematyki objętej egzaminem ósmoklasisty lub maturalnym, zwalniającego z obowiązku przystąpienia do tych egzaminów; zdobycie tytułu laureata konkursu przedmiotowego na poziomie co najmniej wojewódzkim, uprawniającego do zwolnienia z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty; zdobycie tytułu laureata innego konkursu na poziomie co najmniej wojewódzkim, organizowanego przez kuratora oświaty, ale nie zwalniającego z egzaminu ósmoklasisty.