W tym roku minęło czterdzieści lat od męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności i błogosławionego Kościoła katolickiego, który zginął tragicznie w wyniku brutalnego morderstwa dokonanego przez funkcjonariuszy peerelowskiej bezpieki. Miejsca, które na zawsze zapisały się w pamięci polaków jako te związane z ostatnią drogą księdza – Bydgoszcz, Górsk, Toruń i Włocławek, były świadkami trzydniowych uroczystości rocznicowych.
Podczas uroczystości marszałek Piotr Całbecki wygłosił krótkie przemówienie: – „Ksiądz Jerzy był odważnym człowiekiem, nie uląkł się. Jego ofiara mogłaby być właściwie końcem epoki zła. Zło jednak wciąż zmienia swoje oblicze, wciąż szuka ciemnej strony w naszych sercach, aby zagłuszyć nasze sumienia. Ksiądz Jerzy Popiełuszko to nasz święty. Zło dobrem zwyciężajmy!”.
Górsk zostało wybrane jako miejsce głównych uroczystości rocznicowych, ponieważ to właśnie tutaj 40 lat temu doszło do brutalnego napadu na księdza oraz jego uprowadzenia, tortur i zamordowania przez funkcjonariuszy bezpieki. Tłumy mieszkańców regionu uczestniczyły w sobotniej mszy świętej, drodze krzyżowej oraz wieczornym widowisku muzycznym, którego częścią były pieśni i piosenki poprzedzane fragmentami homilii i informacjami radiowymi, które dodawały otuchy Polakom w ciężkich czasach 40 lat temu.
Pamięci księdza Jerzego Popiełuszki oddano cześć podczas triduum, które składało się z ceremonii religijnych i wydarzeń artystycznych, i rozpoczęło się w piątek 18 października. Tradycyjna procesja pod krzyż na zaporze we Włocławku – miejscu zamordowania kapłana – wyruszyła z pobliskiego kościoła. Uroczystą mszę świętą we włocławskiej katedrze sprawowali wspólnie ordynariusze diecezji: toruńskiej – bp Wiesław Śmigiel, bydgoskiej – bp Krzysztof Włodarczyk i włocławskiej – bp Krzysztof Wętkowski. Pierwszy dzień obchodów zakończyło poruszające wykonanie oratorium Piotra Pałki „Ksiądz Jerzy, błogosławiony znad Wisły”.