22 października 2024 roku, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, odbyła się uroczysta gala konkursów na najwyższą frekwencję i najbardziej kreatywną kampanię mobilizującą obywateli do uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Najwięcej powodów do radości miał Toruń, który zgarnął główną nagrodę w kategorii największych miast regionu. Nagrodę o wartości 150 tysięcy złotych z rąk marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego odebrał prezydent miasta Paweł Gulewski.
Prezydent Gulewski podziękował mieszkańcom Torunia za ich zaangażowanie, które poskutkowało tym, że od 2009 roku miasto to niezmiennie cieszy się największą frekwencją w regionie podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zaznaczył jak istotne jest uczestnictwo w wyborach dla przyszłości kraju na tle Europy oraz lokalnego rozwoju Torunia. Mówił również o inicjatywach promujących udział w wyborach, takich jak bezpłatna komunikacja miejska w dniu wyborów czy darmowy transport dla osób starszych i z niepełnosprawnościami do lokali wyborczych.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się 9 czerwca 2024 roku. Marszałek Piotr Całbecki, w celu zwiększenia frekwencji, zainicjował konkurs na miasto, powiat i gminę o najwyższym odsetku głosujących. Toruń rywalizował w kategorii największych miast regionu i osiągnął wynik 45,62%.
Wyniki konkursu prezentują się następująco:
• w kategorii największe miasta regionu zwyciężył Toruń z wynikiem 45,62%
• w kategorii stolice powiatów najlepszy okazał się Nakło nad Notecią z wynikiem 35,77%
• w kategorii pozostałe gminy miejskie wygrał Ciechocinek z wynikiem 53,36%
• w kategorii gminy miejsko-wiejskie liderem został Solec Kujawski z wynikiem 36,03%
• natomiast w kategorii gminy wiejskie triumfowało Osielsko z wynikiem 50,54%.
Nagrodą dla Torunia było 150 tysięcy złotych, a pozostałe samorządy otrzymały nagrody w wysokości 75 tysięcy złotych. Dodatkowo, za najbardziej oryginalne i interesujące kampanie wyborcze, nagrody o wartości 10 tysięcy złotych trafiły do kół gospodyń wiejskich, ochotniczych straży pożarnych oraz sołectw.
Przez okres dwudziestu lat członkostwa w Unii Europejskiej, województwo kujawsko-pomorskie pozyskało z funduszy unijnych sumę 40 miliardów złotych na realizację aż 17 000 projektów.