Historia Dworca Toruń Główny i toruńskiego traktu pocztowego odkrywana podczas pieszej wycieczki

13 listopada odbędzie się kolejna wycieczka z serii „60 + z PTTK”, podczas której uczestnicy będą mogli poznać ciekawe fakty dotyczące historii dworca kolejowego Toruń Główny oraz lokalnej drogi pocztowej. Organizatorem wydarzenia jest toruński Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa. Turyści zebrają się o godzinie 10:00 przy placu Armii Krajowej, obok stacji paliw. Trasa pieszej eskapady wyniesie około 5 km, a jej przewodnictwo obejmie przodowniczka turystyki pieszej PTTK, Teresa Karasiewicz.

Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu, informuje, że dwie znaczące inwestycje – ukończenie budowy mazurskiej linii kolejowej łączącej Toruń z Wystruciem oraz wybudowanie mostu drogowo-kolejowego przez Wisłę – doprowadziły do uroczystego otwarcia nowego połączenia 15 sierpnia 1873 roku. Z uwagi na wzrost ruchu pasażerskiego, drewniany dworzec na Piaskach uznano za zbyt mały, a jego powiększenie stało się koniecznością. Nowy dworzec w Toruniu powstawał równocześnie z dworcem w Poznaniu, a jego bliźniaczy budynek z tamtej epoki znajduje się w Ejtkunach. Oficjalne otwarcie głównego budynku miało miejsce 1 lutego 1874 roku, przyciągając tłumy ciekawych mieszkańców i gości.

Stary budynek dworca nadal istniał, choć był już zamknięty i mieściły się tam pokoje dla pracowników kolejowych. Planowano go rozebrać po 1 marca i przenieść w pobliże Starej Wisły, gdzie miał służyć jako mieszkania dla urzędników. Teren po starym budynku miał natomiast służyć do składowania części kolejowych oraz zestawiania wagonów i pociągów. Zarówno nowa mazurska linia kolejowa jak i wcześniejsza warszawska cieszyły się popularnością wśród przedsiębiorców i pasażerów. Odwiedzali ją również monarsi, np. niemiecki cesarz Wilhelm w 1884 roku czy szach perski w 1889 roku, który zatrzymał się na chwilę w Toruniu podczas podróży do Berlina.

Dworzec kolejowy w Toruniu posiadał również placówki pocztowe, które odpowiadały za dostarczanie i odbieranie przesyłek z przejeżdżających pociągów. Z powodu rosnącej ilości korespondencji, w marcu 1903 roku urząd pocztowy przeniesiono do nowego budynku przy ulicy Kujawskiej, po prawej stronie tunelu, z wcześniejszej lokalizacji przy Dybowskiej 11.