27 listopada ma miejsce specjalna wyprawa znana jako „60+ z PTTK”, której celem jest odkrywanie toruńskich miejsc związanych z Mikołajem Kopernikiem. Wydarzenie to jest organizowane przez Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu. Spotkanie uczestników wyprawy zaplanowane jest na godzinę 10:00 przy Polomarkecie, położonym w pobliżu skrzyżowania ulic Bażyńskich i Warneńczyka. Aby tam dotrzeć można skorzystać z komunikacji miejskiej, konkretnie tramwajów numer 2, 4, 7 lub autobusów numer 12, 14, 28. Wyjście powinno nastąpić na przystanku „Sąd Rejonowy”.
Trasa wyprawy to „Toruń Kopernika” obejmujący około pięciokilometrowy spacer po mieście z przewodnikiem turystyki pieszej PTTK Teresą Karasiewicz. Przodownik zaprowadzi uczestników do takich miejsc jak pomnik astronoma oraz katedra śś. Janów. Wyprawa zakończy się w centrum miasta.
Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu, wspomina o dwóch ważnych pamiątkach związanych z Mikołajem Kopernikiem eksponowanych w “kopernikańskiej” kaplicy katedry śś. Janów. Pierwsza z nich to tablica pamiątkowa ku czci astronoma ufundowana około 1580 roku przez lekarza Melchiora Pyrnesius’a. Drugą pamiątką jest marmurowe popiersie Kopernika z 1766 roku, stworzone przez rzeźbiarza Wojciecha Rogowskiego z Krakowa, finansowane przez Józefa Aleksandra Jabłonowskiego i podarowane miastu Toruniowi. Ostatecznie dzieło nie zyskało uznania toruńskich rajców i zostało na kilkadziesiąt lat odstawione do podziemi ratuszowych.
W XVIII wieku powstały plany upamiętnienia astronoma w formie pomnika, jednak dopiero od 1809 roku te projekty zaczęły nabierać realnych kształtów. Było to możliwe dzięki temu, że Toruń został siedzibą Rady Stanu, rządu Księstwa Warszawskiego. Głównym twórcą pomysłu był Stanisław Staszic, a jego projekt został przyjęty przez Radę 11 maja 1809 roku. Kamień węgielny pod budowę pomnika wmurowano 20 września 1809 roku. W miejscu, gdzie miał powstać pomnik, usunięto ostatni pręgierz i przygotowano specjalną skrytkę, w której uroczyście umieszczono skrzynkę z „flaszką cylindryczną ze szkła białego”. W skrzynce tej oprócz medalu pamiątkowego warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk umieszczono także pięć mosiężnych tabliczek z tekstem uchwały Rady Stanu z 11 maja 1809 roku.
Ostatecznie budowa pomnika nie została dokończona z powodu sytuacji politycznej w kraju oraz faktu, że Toruń ponownie znalazł się pod panowaniem Prus. Zebrane środki przekazano na budowę pomnika w Warszawie, który odsłonięto w 1830 roku. W 1839 roku grupa zamożnych obywateli Torunia postanowiła powołać Denkmalverein – towarzystwo budowy pomnika. Honorowy patronat nad projektem objął następca tronu, późniejszy król Prus Fryderyk Wilhelm IV. Rozpoczęto też zbiórkę pieniędzy na ten cel, zarówno w Prusach jak i poza ich granicami.
W założeniu pomnik miał być ukończony w 1843 roku, na 400 rocznicę śmierci Kopernika. Zebrano jednak zbyt małą ilość funduszy, więc zbiórkę kontynuowano. Rzeźbiarze Christian Friedrich Abraham Tieck i Johann Heinrich Strack z Berlina zostali zleci do stworzenia projektu pomnika. Po utworzeniu modelu gipsowego, odlano go w brązie w berlińskiej odlewni Fischera. Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 24-25 października 1853 roku. Całkowity koszt budowy pomnika wyniósł 10 500 talarów.
Na pomniku znajduje się inskrypcja „Nicolaus Copernicus Thorunensis, Terrae Motor Solis Caelique Stator” („Mikołaj Kopernik, toruńczyk, ruszył Ziemię, wstrzymał słońce i niebiosa”), której autorem jest doktor Karl (Rudolf) Brohm. Ciekawostką jest fakt, że 19 stycznia 1972 roku dwóch astronautów amerykańskich – David Scott i Alfred Worden z misji księżycowej Apollo 15 – złożyło wiązankę kwiatów pod pomnikiem astronoma.