Nowy gazociąg przechodzący przez Toruń: Rozpoczęcie budowy i spotkania informacyjne

Stoimy na progu rozpoczęcia budowy ważnego odcinka nowego gazociągu, który ma przecinać tereny Torunia i pobliskich miejscowości. Inwestor zwołuje spotkanie dla zainteresowanych.

Wizja budowy nowego gazociągu, mającego przenikać przez Toruń i przyległe do niego gminy, jest z nami już od kilku lat. Po raz pierwszy ta myśl narodziła się w 2017 roku, lecz po pewnym okresie stagnacji, powróciła z końcem 2020 roku, kiedy to zaczęto przybliżać się do jej urzeczywistnienia. To projekt gazociągu Gustorzyn – Wicko.

Głównym elementem planów inwestycyjnych jest stworzenie na wodach Gdańska pływającego terminalu LNG FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), mającego służyć jako punkt odbioru skroplonego gazu ziemnego dostarczanego drogą morską. Jednak nie jest to jedyny aspekt tego przedsięwzięcia. Równie istotnym składnikiem jest gazociąg mający łączyć tłocznię, która ma powstać w Gustorzynie, z okrętem LNG w Zatoce Gdańskiej, poprzez węzeł gazowy w Kolniku i odcinek długości ok. 35 kilometrów prowadzący do Gdańska.

Propozycja trasy dla gazociągu obejmuje odcinek Gardeja-Kolnik (86 km) prowadzący przez tereny województwa pomorskiego, oraz odcinek Gustorzyn-Gardeja (128 km) przechodzący przez obszar województwa kujawsko-pomorskiego. Realizacja projektu gazociągu Gustorzyn – Gardeja stanowi część Programu FSRU, co umożliwi odbiór dodatkowego wolumenu gazu z Terminalu FSRU, planowanego w Zatoce Gdańskiej. Wprowadzenie tego przedsięwzięcia przyczyni się do zwiększenia przepustowości polskiego systemu przesyłowego oraz podniesie poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski – wynika z oficjalnej informacji na temat tej inwestycji.

Ciekawostka dla mieszkańców powiatu toruńskiego: 16 km trasy przebiegnie przez gminę Lubicz, 13,5 km przez gminę Chełmża, 6 km przez gminę Łysomice a 0,5 km przetnie sam Toruń.

Aktualny harmonogram inwestycji przewiduje rozpoczęcie prac budowlanych na początku tego roku. W związku z tym spółka GAZ – SYSTEM, pełniąca rolę inwestora, zaprasza mieszkańców regionu na spotkania informacyjne. Podczas tych spotkań zostanie przedstawione konsorcjum firm (ROMGOS SP. Z O.O. ENGINEERING SP. K. I ROMGOS GWIAZDOWSCY SP. Z O.O), które będzie realizować prace budowlane, omówiony zostanie również zakres prac oraz harmonogram realizacji przedsięwzięcia.

Spotkanie dla mieszkańców gmin: Wielka Nieszawka i Lubicz odbędzie się we wtorek, 14 stycznia, w świetlicy wiejskiej w Złotorii o godzinie 15:30. Dzień później, 15 stycznia, podobne spotkanie czeka mieszkańców gmin: Chełmża i Łysomice. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej przy ul. Paderewskiego 11A w Chełmży.