Od wielu lat Toruński Kinoteatr Grunwald cieszył się miłością mieszkańców. Obecnie, jedynie dwie istniejące ściany kinoteatru będą służyły jako fasada głowego budynku Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego. Już niedługo prace budowlane nad tym obiektem zostaną wznowione.
Historia kinoteatru Grunwald rozpoczyna się w 1923 roku, kiedy żołnierze zaadaptowali wojskowe magazyny na salę teatralną. Początkowo znajdujący się przy ulicy Warszawskiej 11 obiekt był stopniowo rozbudowywany, co przełożyło się na powiększenie Domu Żołnierza w 1930 roku. Oficjalne otwarcie tej instytucji miało miejsce trzy lata później. Wewnątrz budowli zaprojektowanej przez Leopolda Jarosławskiego znalazły się przestrzenie dla teatru, świetlicy z czytelnią oraz sali z bufetem. Jednak najważniejszym elementem tego miejsca było kino Mars, które było uznawane za najbardziej nowoczesne kino przedwojennej Polski. Mogło ono pomieścić aż 600 widzów.
Po zakończeniu II Wojny Światowej, budynek pełnił funkcję Garnizonowego Klubu Oficerskiego. W latach 60. nadano mu nazwę „Grunwald”, która zapisała się na stałe w historii miasta. Kinoteatr Grunwald zyskał popularność wśród mieszkańców Torunia. Jednak historia tego miejsca dobiegła końca w 2011 roku, kiedy wojsko zdecydowało o przeniesieniu swojej instytucji kulturalnej na ulicę Prądzyńskiego. Tym samym, na pewien czas, Kinoteatr Grunwald stał się siedzibą Książnicy Kopernikańskiej podczas remontu biblioteki przy Słowackiego.
W pewnym momencie, wojsko podjęło decyzję o sprzedaniu obiektu firmie Budlex, która miała zamiar wybudować nowoczesny budynek biurowy. Nie udało jej się jednak uzyskać pozytywnej decyzji od Miejskiego Konserwatora Zabytków i była zmuszona sprzedać obiekt. Wtedy do gry wkroczył Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który uznał, że miejsce to stanowi idealną lokalizację dla Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego. Od 2016 roku obiekt jest własnością samorządu.
Na przełomie 2018 roku miała powstać duża scena przy ulicy Warszawskiej 11. Pierwszym krokiem było znalezienie wykonawcy i źródeł dofinansowania inwestycji. Prace budowlane rozpoczęły się w roku 2019. Na polecenie Miejskiego Konserwatora Zabytków, zachowano dwie ściany, które mają stanowić fasadę nowego obiektu. W maju 2022 roku, podczas budowy, natknięto się na fragment XIII-wiecznego muru nowomiejskiego, który został wpisany do rejestru zabytków.
Fragment średniowiecznego muru ma zostać wyeksponowany w foyer nowej siedziby Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego. To wymagało jednak przeprojektowania całego obiektu. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zdecydował się na zakup części sąsiedniej działki od Polskiego Holdingu Hotelowego, co pozwoli na wznowienie prac budowlanych.