Kiedyś miejsce wielbione przez mieszkańców Torunia, kinoteatr Grunwald, zostanie przekształcony w siedzibę Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego. Obecnie z pierwotnej struktury pozostało jedynie dwie ściany, które będą służyć jako fasada nowego gmachu. Już niebawem rozpoczęte zostaną ponownie prace budowlane.
Zaczynając od 1923 roku, kiedy to żołnierze zaadaptowali wojskowe magazyny na teatr, historia kinoteatru Grunwald jest długa i burzliwa. Zlokalizowany przy ulicy Warszawskiej 11, obiekt z czasem rozbudowywano, co doprowadziło do uroczystego otwarcia w 1933 roku upiększonego budynku zaprojektowanego przez Leopolda Jarosławskiego. Budynek ten zawierał w sobie teatr, świetlicę z czytelnią oraz bufet. Najistotniejszym jednak elementem był kino Mars, które uchodziło za najnowocześniejsze kino przedwojenne w Toruniu i mogło pomieścić aż 600 widzów.
Po II Wojnie Światowej budynek pełnił funkcję Garnizonowego Klubu Oficerskiego i w latach 60. otrzymał swoją historyczną nazwę „Grunwald”. Przez wiele lat, kino Grunwald cieszyło się sporą popularnością wśród torunian. W 2011 roku wojsko zdecydowało przenieść swoje centrum kulturalne na ulicę Prądzyńskiego, co oznaczało koniec kinoteatru Grunwald, który tymczasowo pełnił funkcję Książnicy Kopernikańskiej.
Wojsko zdecydowało o sprzedaży obiektu firmie Budlex, jednak jej plany budowy nowoczesnego biurowca zostały zatrzymane przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wtedy pojawia się Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który zdecydował, że miejsce to będzie idealne na siedzibę Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego. Od 2016 roku, obiekt jest własnością samorządu.
Początkowo planowano, że nowy teatr otworzy swoje drzwi pod koniec 2018 roku. Jednak poszukiwanie wykonawcy inwestycji oraz źródeł dofinansowania opóźniło realizację projektu. Budowę rozpoczęto dopiero w 2019 roku. W trakcie prac budowlanych natrafiono na fragment XIII-wiecznego muru nowomiejskiego, który następnie wpisano do rejestru zabytków.
Mur zostanie wyeksponowany we foyer Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego. Zmiana ta wymagała jednak przeprojektowania budynku. Dodatkowo Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego nabył fragment sąsiedniej działki od Polskiego Holdingu Hotelowego, co pozwoliło na wznowienie prac budowlanych.
Prace projektowe mają rozpocząć się na początek 2025 roku, dalej nastąpi budowa. Szacuje się, że nowa siedziba Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego powstanie w ciągu trzech lat. Na pewno jest to moment, na który czekają aktorzy, pracownicy i widzowie teatru. Obecnie instytucja działa głównie w Pałacu Dąmbskich, który choć przepiękny, nie dostarcza wystarczającej ilości miejsca dla publiczności i realizacji dużych spektakli.