Od ruiny do ośrodka rehabilitacyjnego: odzyskanie blasku dawnej solankowej perełki Ciechocinka

Dzisiaj zaledwie pozostałości, ale za niewiele lat ma znowu zacząć pulsować życiem. Stary basen solankowy w Ciechocinku był kiedyś ulubionym miejscem dla kuracjuszy i lokalnych mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego. Obecnie, teren ten ma już nowego nabywcę.

Początki kompleksu basenów solankowych, położonego blisko ciechocińskich tężni, datują się na rok 1932. Za jego architektoniczny projekt odpowiadali Romuald Gutt i Aleksander Szniolis. Inauguracji obiektu dokonał ówczesny prezydent Ignacy Mościcki. W swoim czasie, ta ciechocińska atrakcja była największym tego rodzaju zespołem solankowym na kontynencie europejskim.

Kompleks ten, usytuowany w malowniczym miejscu, przez prawie siedem dekad przyciągał mieszkańców, turystów i kuracjuszy swoją funkcją rekreacyjną oraz doskonałymi warunkami do rehabilitacji. Przełom nastąpił w roku 2001, kiedy to basen został zamknięty z powodu złego stanu technicznego.

Następnie, przez lata teren ten wielokrotnie zmieniał swoich posiadaczy. Pierwsza taka zmiana nastąpiła w 2009 roku, kiedy prywatny inwestor nabył grunt po dawnym basenie za sumę 5 383 300 złotych. Te niepewne okoliczności sprawiły, że obecnie „Mały Adriatyk”, jak nazywano basen, mógł nie przyciągać gości uzdrowiska.

Przez wiele lat ciechociński basen był tematem licznych debat dotyczących jego przyszłości. Ważnym postępem był moment 17 czerwca bieżącego roku, kiedy Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego zdecydował o zabezpieczeniu 15 milionów złotych na przejęcie terenu, na którym znajduje się basen.

W dniu 6 grudnia podczas sesji Rady Miasta Ciechocinka prezes spółki Uzdrowisko Ciechocinek Marcin Zajączkowski poinformował radnych, że dzień wcześniej właścicielem terenu stał się Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Proces negocjacyjny trwał prawie 4 lata.