Sanitarny odstrzał dzików staje się koniecznością na terenie Torunia i powiatu toruńskiego, gdzie przeprowadzi go 17 miejscowych kół łowieckich. Zadanie to polega na usunięciu z ekosystemu ponad 200 tych zwierząt.
Decyzję o przeprowadzeniu takiego działania podjął wojewoda kujawsko-pomorski. Jest to reakcja na zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF) w 19 powiatach tego województwa. Powiat toruński jest jednym z obszarów, które wymieniono w tej decyzji.
Koła łowieckie działające na terenie powiatu toruńskiego otrzymały do odstrzału łącznie 232 dziki. Najwięcej z nich, bo aż 43 sztuki, ma do uśmiercenia koło łowieckie Wieniec Zdrój. Kolejne koła łowieckie dostały do odstrzału odpowiednio: WKŁ 235 OSA Toruń – 31 dzików, WKŁ Odyniec Toruń – 25 dzików i Głuszec Bydgoszcz – 23 dziki.
Rozporządzenie wojewody dopuszcza ewentualne zmiany w liczbie dzików przeznaczonych do odstrzału. Takie decyzje będą podejmowane na podstawie analizy zagrożenia wykonanej przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
Afrykański pomór świń jest śmiertelną chorobą wirusową, na którą podatne są dziki i świnie domowe. Wirus jest niezwykle odporny – przetrwać może nawet procesy gnilne, wysoką temperaturę, gotowanie czy zamrażanie. Pierwszy przypadek ASF w Polsce wykryto 17 lutego 2014 roku, dotyczył on dzików. W tym czasie zanotowano 30 ognisk tej choroby u dzików i 2 u świń. W 2021 roku było to odpowiednio: 3214 i 124 ogniska. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa, istnieje duże ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się tego wirusa, zwłaszcza wśród dzików.