Gwałtowne zmiany związane z rozbudową Szosy Okrężnej w Toruniu początkowo były dla kierowców wyzwaniem, zwłaszcza kiedy musieli dostosować się do jednokierunkowego ruchu na trasie od Gagarina do Łukasiewicza. Ta modyfikacja powodowała konieczność korzystania z długich objazdów. Przygotowywane są teraz jednak nowe zmiany dotyczące ruchu drogowego, które mają wejść w życie najbliższego piątku.
Prace związane z rozbudową kluczowej arterii miejskiej, czyli 780-metrowego odcinka Szosy Okrężnej od miejscowości w rejonie wejścia na parking przy Collegium Humanisticum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika aż do ulicy Łukasiewicza, rozpoczęły się w październiku 2023 roku. Projekt obejmował m.in. budowę nowego ronda turbinowego u zbiegu Szosy Okrężnej i Gagarina oraz instalację nowego oświetlenia. Po zakończeniu prac szosa będzie składała się z dwóch jezdni po dwa pasy ruchu na całym remontowanym odcinku.
Obecnie kierowcy mogą już korzystać z obu jezdni na trasie od Gagarina do Łukasiewicza oraz jednej jezdni na odcinku od Gagarina do Polnej. Dodatkowo, od piątku 21 marca, zostanie otwarta też jezdnia prowadząca do ronda turbinowego od strony Polnej – podaje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. W najbliższym czasie przewidziane są również prace nad chodnikami i ścieżkami rowerowymi oraz nasadzenia drzew i krzewów.
Zakończenie prac zaplanowane jest na kwiecień, a ostatnim etapem będzie ułożenie nawierzchni i wykonanie oznakowania. Rozbudowę Szosy Okrężnej realizuje firma ONDE. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 18,5 mln zł, z tego ponad 2,1 mln zł przeznaczono na obszary zieleni. Miasto uzyskało 50% dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla kluczowych segmentów drogowych.
Modernizacja Szosy Okrężnej stanowi jeden z etapów przygotowań do budowy Mostu Zachodniego w okolicy placu Skalskiego. W październiku 2023 roku miasto zawarło umowę z firmą Sweco Polska na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego i koncepcji mostu przez Wisłę wraz z układem drogowym. Koszt dokumentacji wynosi blisko 3 mln złotych, a prace powinny zakończyć się w lipcu tego roku.
Planowany nowy most będzie zawierał jednojezdniową drogę, która połączy Szosę Okrężną z drogą wojewódzką nr 273 w Małej Nieszawce oraz drogą krajową nr 15. Oprócz tego, przewidziana jest budowa ciągów pieszo-rowerowych po obu stronach jezdni. Most, który będzie mierzył ok. 1,5 km długości, może mieć konstrukcję podwieszaną, łukową lub skrzynkową.
W sąsiedztwie planowanej przeprawy mostowej ma również powstać IV etap Trasy Średnicowej, prowadzący do strefy inwestycyjnej Toruń Zachód oraz do nowoczesnej bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji.