W kontekście Torunia, jednym z pierwszych skojarzeń są pierniki. Są one sławne na cały świat, a ich smak pamięta wiele pokoleń Polaków.
Jaka naprawdę jest ich historia? Jak długo trwa? Postanowiliśmy zebrać pewne fakty i przygotowaliśmy dla was pigułkę z najważniejszymi informacjami na ich temat.
Historia toruńskich pierników
Powszechnie uważa się, że pierniki są typowo polskim przysmakiem, jednak jeżeli chcemy dokładnie sięgnąć do historii, to zobaczymy, że wcale rzeczywistość tak nie wygląda. Jest to w pewnym sensie prawda, ponieważ w Polsce zwyczaj pieczenia pierników bardzo się przyjął, jednak robiono to też w innych częściach Europy. a wcześniej na terenach dzisiejszej Holandii.
Często w kontekście historii przytacza się różne legendy, które zazwyczaj nie mają wspólnego zbyt wiele z prawdą, ale jednak żyją one swoim życiem na tyle, że wsiąknęły mocno w społeczeństwo. Ta dotycząca pierników mówi, że córka toruńskiego młynarza o imieniu Katarzynka miała przygotować pyszności na przyjazd króla. Co ciekawe, pszczoły miały jej podpowiedzieć dołożenie do ciasta i chleba miodu, co wpłynęło na ich ostateczny smak – smakołyk przypadł królowi do gustu i tak też pierniki miały odpowiednią renomę na całym świecie.
Dlaczego Toruń kojarzy się z piernikami?
Mówi się, że Toruń kojarzy się z piernikami, ponieważ okoliczna ziemia słynie z dobrej jakości mąki, która umożliwia pieczenie tak znakomitych wypieków. Gród Kopernika jest położony na Kujawach, a ta ziemia zapewnia wyjątkowe pierniki i tak też ta wersja przyjęła się wszędzie.
Nie da się mówić dziś o piernikach bez chociażby napomknięcia o Toruniu. W taki sposób historia toruńskich pierników rozsławiła nie tylko miasto, ale i również nasz kraj.
Nie jestem fanem pierników, ale historia sama w sobie jest epicka!