Choć nie rzuca się ona w oczy po przybyciu do miasta i wielu turystów może nie być świadoma jej istnienia, to twierdza otaczająca Toruń jest jednym z najcenniejszych zabytków regionu i jej zwiedzanie zadowoli z pewnością miłośników historii, choć nie tylko.
Pruskie dziedzictwo – twierdza wokół Trounia
W XIX wieku strategiczne położenie Torunia na granicy zaboru rosyjskiego i pruskiego zaowocowało wybudowaniem przez tego drugiego zaborcę kompleksu fortyfikacyjnego wokół miasta. Nie wziął on jednak znaczącego udziału w żadnej wojnie, dlatego też, mimo wielu innych wichrów historii, zachował się we względnie dobrym stanie.
Cały system skłąda się z około 200 obiektów w tym z 15 dużych fortów otaczających pierścieniem miasto. Swe kroki najlepiej jednak skierować najpierw do Muzeum Twierdzy Toruń umiejscowionego w dawnych koszarach w pobliżu starówki. Tam najlepiej jest poznać historię tego obiektu i przy okazji zobaczyć ciekawe ekspozycje. Dalej można skorzystać z proponowanych tras wycieczkowych lub samemu zorganizować własną wycieczkę wokół miasta. Mimo, że nie wszystkie obiekty są dostępne do zwiedzania, to o każdym można dowiedzieć się wielu ciekawostek, a w jednym urządzono nawet hotel.
Ukryte między lasami – twierdza Toruń
Choć historia Twierdzy Toruń jest naprawdę warta poznania i obfituje w ogrom ciekawych niuansów, same obiekty znajdują się w różnym stanie. Wiele z nich stoi zaniedbanych i zarastających roślinnością, jednak nadal zachowują swój dawny charakter i przyciągają fanów militariów i tzw. urbexu, czyli zwiedzania opuszczonych miejsc.
Nie da się ukryć, że ten bardzo nieoczywisty zabytek zasługuje na więcej uwagi, jednak fani historii i eksploracji na pewno docenią tak unikalny obiekt.