W kontekście obchodów 44. rocznicy ustanowienia Porozumień Sierpniowych, 1 września 2024 roku odbyła się ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz przy tablicy Solidarności, znajdującej się przy toruńskiej ulicy Piekary 37.
Na cześć tego wydarzenia kwiaty złożyły delegacje urzędników samorządowych, z prezydentem miasta Torunia Pawłem Gulewskim oraz marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego Piotrem Całbeckim na czele, wraz z delegacjami kombatantów, harcerzy i przedstawicielami służb mundurowych. Po hołdzie pod pomnikami, w Katedrze Świętych Janów odprawiona została msza święta dedykowana pamięci ducha Porozumień Sierpniowych i wytrwałości w jego realizacji.
Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko był duchownym niezwykle bliskim opozycji i robotnikom powiązanym z podziemną „Solidarnością”. Był osobą znana ze swojego odwagi w potępianiu działań komunistycznej władzy i jasnych przekazów podczas mszy za Ojczyznę, jak również wsparciem dla społeczności opozycyjnej.
19 października 1984 roku został porwany przez Służbę Bezpieczeństwa podczas podróży z Bydgoszczy w stronę Górsk, gdzie został poddany torturom, po czym utopiony. Miesiąc później, 30 października, jego zmasakrowane ciało wyłowiono z Wisły w pobliżu tamy we Włocławku. Trzech oficerów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Adam Pietruszka, Leszek Pękała i Waldemar Chmielewski, zostało skazanych na długie kary więzienia za tę zbrodnię w procesie, który zakończył się w lutym 1985 roku w Toruniu. Jednakże po dwukrotnym złagodzeniu kary na wniosek ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Czesława Kiszczaka, ostateczne wyroki wynosiły odpowiednio 10 lat, 6 lat oraz 4,5 roku. Mimo to, okoliczności i sprawcy tej zbrodni do dziś nie są do końca wyjaśnione.
W Toruniu wiele miejsc jest związanych z postacią błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Jeden z nich to kościoły Świętego Ducha i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które w czasach PRL-u służyły jako schronienie dla działaczy opozycyjnych. Ksiądz Popiełuszko jest również patronem ulicy w rejonie Bulwaru Filadelfijskiego, gdzie znajduje się kamień mu poświęcony (na skwerze przy zjeździe z ulicy Bulwar Filadelfijski na ulicę Popiełuszki). W 2011 roku odsłonięto przy alei św. Jana Pawła II pomnik błogosławionego, stworzony przez professora Kazimierza Gustawa Zemłę, ufundowany przez miasto, województwo oraz dzięki składkom społeczności lokalnej.