Ważne decyzje podczas 6. Sesji Rady Miasta Torunia, w tym nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta i podniesienie pozycji Torunia w hierarchii krajowej sieci osadniczej

Podczas szóstej sesji Rady Miasta Toruń, zaplanowanej na 5 września 2024 roku o godzinie 10:00, zostaną przedyskutowane istotne projekty dotyczące miasta. Wśród nich znajduje się plan nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Torunia trzem znaczącym postaciom oraz liczne stanowiska dotyczące kluczowych spraw miejskich.

Centralnym punktem obrad będzie rozważenie przyznania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Torunia prof. Stanisławowi Dembińskiemu, prof. Alicji Grześkowiak i Janowi Wyrowińskiemu. Uznanie te jest zasługą dla ich długotrwałego zaangażowania na rzecz wolności, demokracji i działalności w ruchu „Solidarność”, który miał decydujący wpływ na historię Polski.

Konwent Seniorów, na spotkaniu 29 sierpnia 2024 roku, zasugerował dodanie do porządku obrad projekt stanowiska dotyczącego uczczenia roku 2025 jako Roku Wilhelminy Iwanowskiej. Profesor Iwanowska to jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej nauki, a jej praca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu przyczyniła się do stworzenia znanej na świecie szkoły astronomii. Ustanowienie 2025 roku, jako roku Wilhelminy Iwanowskiej, podczas 120-tej rocznicy jej urodzin, będzie niewątpliwym hołdem dla wybitnej kariery naukowej tej astronomek i doskonałą okazją do promocji nauki, zwłaszcza astronomii i miasta Torunia jako ośrodka badań astronomicznych.

Podczas sesji Rady Miasta zostanie także przedyskutowany projekt stanowiska dotyczący podwyższenia pozycji Torunia w Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 do rangi metropolii ponadregionalnej. Celem jest awansowanie Torunia do roli ośrodka II rzędu w hierarchii polskich miast, biorąc pod uwagę jego mocne historyczne, kulturalne, społeczne i gospodarcze tło oraz ważną rolę jako miasto uniwersyteckie o silnej marce zarówno w kraju, jak i na świecie.

Na kolejnym punkcie obrad Rady Miasta znajdzie się omówienie budżetu miasta Torunia na rok 2025 oraz planowane zmiany w strukturze Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym jego częściowe przeniesienie do Grudziądza. Te zmiany budzą obawy ze względu na potencjalne konsekwencje dla Torunia, miasta o bogatych wojskowych tradycjach.