Weekend pełen emocji: Lekkoatletyka i kultura podbijają Toruń

W mieście Copernikusa, Toruniu, adrenalina związana z lekkoatletyką nie opada. Po głośnym międzynarodowym mityngu Orlen Copernicus Cup, nadszedł czas na 69. Halowe Mistrzostwa Polski, które odbędą się w najbliższy weekend. Miasto nie zapomina również o miłośnikach kultury – już w najbliższy piątek otwarta zostanie nowa ekspozycja w Centrum Sztuki Współczesnej zatytułowana „Nie pytaj o Polskę”.

PIĄTEK, 21 LUTEGO przywita nas dwoma seansami spektaklu „Niedźwiedź i Masza, czyli gdzie moja kasza?” w Teatrze Baj Pomorski na ulicy Piernikarskiej 9. Pierwszy o godz. 9:30, drugi o godz. 12:00. To opowieść o niezwykłym spotkaniu małej dziewczynki z groźnym niedźwiedziem, który zamierza ją uwięzić. Dzieci dowiedzą się, jakie warunki musi spełnić mała bohaterka, aby odzyskać wolność. Bilety na spektakl dostępne są w kasie teatru oraz online.

O godz. 14:00 zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego na oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji stałej „Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku”. To okazja, aby poznać historię polskiej sztuki i jej różne kierunki oraz epoki. Uczestnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o takich artystach jak: Jan Matejko, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Julian Fałat, Andrzej Wróblewski, Tadeusz Kantor czy Zdzisław Beksiński, których prace są częścią kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu. Cena oprowadzania zawarta jest w cenie biletu wstępu.

Kolejnym punktem dnia jest Grand Prix Torunia Nowa Era Cup – Otwarty Turniej Tenisa Stołowego, który rozpocznie się o godzinie 17:00 na ulicy Świętej Katarzyny 9.

Również o 17:00 w Mediatece w Młynach na ulicy Kościuszki 77 odbędą się zajęcia dla dzieci powyżej 6. roku życia pod tytułem „Łapką po mapie”. Podczas spotkania młodzi uczestnicy będą mieli okazję poznać bohaterów serii książek „Kocie ścieżki” i odkryć tradycje oraz kulturę Japonii i Skandynawii.

O godz.18:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu na ulicy Wały gen. Sikorskiego 13 rozpocznie się wernisaż wystawy „Nie pytaj o Polskę. Z kolekcji Katarzyny Szafrańskiej i Wojciecha Szafrańskiego”. W kolekcji znajdziemy około tysiąc prac, w tym ok. pięćset nowoczesnych i współczesnych dzieł polskich twórców. Obejmuje ona klasykę (m.in. Henryka Stażewskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Marię Jaremę, Jadwigę Maziarską), sztukę krytyczną lat 90. (Zbigniewa Liberę) i twórczość najmłodszej generacji (Karolina Jabłońska, Martyna Czech). Prezentowane prace opowiadają o Polsce, jej społeczeństwie oraz sytuacji historyczno-politycznej w XX i XXI wieku. Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert Tria Zbigniewa Libery – początek o godz. 19:00. Wstęp na oba wydarzenia wolny.