W sobotę, 6 stycznia 2024 r., toruńska świątynia garnizonowa pod wezwaniem św. Katarzyny była miejscem wyjątkowego wydarzenia muzycznego. Tego dnia, w ramach obchodów Święta Trzech Króli, odbył się tam koncert chóru chłopięcego Poznańskie Słowiki. Wypełniony do ostatniego miejsca kościół tętnił pięknem tradycyjnych kolęd, które zaśpiewały Słowiki. Przybyłych melomanów oraz artystów przywitał prezydent miasta Michał Zaleski, który podkreślił nie tylko muzyczne znaczenie tego wydarzenia, ale także jego duchowy wymiar.
Poznańskie Słowiki są dumą muzyczną miasta Poznania i pełnią rolę ambasadora polskiej kultury chóralnej na całym globie. Zespół ten przez lata swojej działalności utworzyło prawie 1700 utalentowanych śpiewaków. Wszystkich ich łączyła i nadal łączy nie tylko wspólna pasja do muzyki, ale również silna więź przyjaźni, będąca fundamentem historii chóru.
Chór Poznańskie Słowiki ma na swoim koncie dziesiątki koncertów rocznie, nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie, m.in. w USA, Kanadzie, Korei Południowej, Japonii oraz niemal we wszystkich krajach europejskich. Słowiki miały zaszczyt śpiewać dla papieży: Pawła VI i wielokrotnie dla Jana Pawła II, a także dla koronowanych głów i prezydentów różnych państw.
W ich repertuarze znajdują się utwory wielkich mistrzów różnych epok: od renesansu przez barok, klasycyzm i romantyzm, po kompozycje współczesne. Naturalnie, nie brakuje w nim również najpiękniejszych kolęd oraz pieśni patriotycznych i popularnych przebojów. Zespół współpracował z wybitnymi artystami i dyrygentami, takimi jak Barbara Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renata Scotto, Krystyna Szostek-Radkowa, Teresa Żylis-Gara, Ryszard Karczykowski, Wiesław Ochman czy Leonard Bernstein.
Przez 72 lata istnienia chóru kluczową rolę w jego artystycznym kształtowaniu odegrał Profesor Stefan Stuligrosz. Był on nie tylko twórcą „Poznańskich Słowików”, ale również znanym dyrygentem, kompozytorem, organistą, pedagogiem dyrygentury i śpiewu. Za swoje wieloletnie zaangażowanie w rozwój polskiej kultury muzycznej Profesor Stuligrosz otrzymał szereg odznaczeń, zarówno polskich, jak i zagranicznych, w tym najważniejsze z nich – Order Orła Białego.