W dzisiejszych czasach, cyberprzestępcy nieustannie poszukują nowych sposobów na oszukiwanie ludzi i okradanie ich z pieniędzy. Jedną z coraz częściej stosowanych technik jest przesyłanie wiadomości zawierających linki do stron internetowych. Przebiegli oszuści podszywają się za różne instytucje – firmy kurierskie, dostawców usług telefonii komórkowej, organy administracji państwowej czy nawet dostawców różnych usług. Klikając w link zawarty w treści takiej wiadomości, można narażać się na utratę wszystkich swoich oszczędności.
Policja otrzymuje coraz więcej doniesień o osobach, które na swoje telefony komórkowe dostają wiadomości informujące o rzekomych zaległościach płatniczych. Mogą to być na przykład dodatkowe opłaty za energię elektryczną lub za przesyłkę. Wiadomości te zawierają również ostrzeżenie, że jeśli nie dokonasz przelewu, zostaniesz odłączony od prądu lub zamówienie zostanie anulowane.
Oszuści często deklarują krótki okres czasu na wykonanie przelewu, co dodatkowo zwiększa presję na potencjalną ofiarę. Niektóre z fałszywych SMS-ów mogą nawet sugerować, że została nałożona kwarantanna lub została wystawiona e-recepta. Niezwykle istotne jest to, że te oszukańcze wiadomości często przychodzą pod nazwą taką samą jak autentyczny nadawca – operator sieci czy firma kurierska. Wchodząc na stronę z linku zawartego w wiadomości, możemy zostać automatycznie przekierowani na stronę pozwalającą zalogować się do konta bankowego, aby dokonać przelewu, lub na fałszywą stronę internetową. Klikając na taki link, narażamy się na utratę wszystkich naszych oszczędności. W takiej sytuacji najlepiej usunąć wiadomość i nie reagować na nią.
Istnieją jednak pewne zasady bezpieczeństwa, które mogą pomóc chronić nas przed tego rodzaju oszustwami:
- Nie otwieraj wiadomości i załączników wysłanych przez SMS lub e-mail od nieznanych nadawców.
- Nie klikaj w linki dołączone do wiadomości pochodzących od nieznanej strony.
- Nie przechowuj swoich loginów i haseł w plikach tekstowych – mogą one zostać przechwycone przez programy szpiegowskie.
- Nigdy nie przesyłaj swoich haseł i loginów przez wiadomości tekstowe lub e-maile, nawet do osób bliskich.
- Nie udzielaj informacji o swoich hasłach i loginach podczas rozmowy telefonicznej – pracownicy banku nigdy nie będą prosić o takie informacje. Jeżeli ktoś cię o to prosi, najprawdopodobniej jest to oszust podszywający się pod pracownika banku.