Jedną z najciekawszych atrakcji w Toruniu jest Żywe Muzeum Piernika. To miejsce, w którym można poznać historię pierników w oryginalny i nietuzinkowy sposób.
Żywe Muzeum Piernika – dlaczego jest tak popularne wśród turystów?
Muzeum zostało założone w 2006 roku przez małżeństwo Olszewskich i jest pierwszym interaktywnym muzeum w Europie. Każdy zwiedzający po przejściu przez drzwi tego magicznego miejsca przenosi się w średniowieczny świat, gdzie otrzymuje sporą garść wiedzy od Mistrza Piernikarskiego oraz Wiedźmy Korzennej. Te dwie postaci wymyślone na potrzeby zwiedzających opowiadają o przepisach i obyczajach związanych z wypiekaniem pierników, a także zachęcają gości do uczestnictwa w warsztatach, gdzie np. mogą samodzielnie wyrobić ciasto.
Wchodząc na drugie piętro, oczom odwiedzających ukazuje się fabryka z przełomu XIX i XX wieku, w której znajdują się prawdziwe, niemieckie maszyny produkujące ciasto, zabytkowy piec, a także pokaźna kolekcja form do pierników. Najpopularniejszym momentem w drugiej części zwiedzania jest dekorowanie pierników lukrem.
Ciekawostki i wyróżnienia – Żywe Muzeum Piernika
Muzeum w 2016 roku otrzymało dwa ważne wyróżnienia. Portal TripAdvisor ogłosił to miejsce atrakcją numer 1 w Toruniu, a Ministerstwo Sportu i Turystyki Polskiej Organizacji Turystycznej uznało je Produktem Turystycznym Roku 2016. W 2017 roku natomiast, muzeum otrzymało najbardziej prestiżową nagrodę w branży turystycznej, czyli Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za Najlepszy Produkt Turystyczny.
Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, że muzeum ustanowiło rekord Polski w stworzeniu największego, piernikowego serca. Ważyło ono aż 238 kg i miało objętość 12m3.